Registrace stroje
Košík je prázdný
Poradna

Péče o trávník po zimě a práce s vodními čerpadly na zahradě

Pokud vlastníte zahradu, určitě budete souhlasit, že v teplých měsících se stává naším druhým domovem. Stejně jako zvelebujete interiér, na zahradě je potřeba pečovat nejen o záhony, keře a stromy, ale rovněž o trávník či jezírka.

Na internetu dnes najdete celou řadu rad, jak pečovat o zahradu po zimě. My jsme se v tomto článku zaměřili hlavně na trávník, přidali pár rad ohledně výběru vodního čerpadla a vybrali několik produktů, které se vám budou na zahradě hodit nejen při startu sezony, ale po celý rok.

Jak po zimě pečovat o trávník

S péčí o trávník je vždy potřeba počkat do chvíle, kdy budou teploty již konstantně nad bodem mrazu a půda proschne. Její ideální teplota pro start oživování je kolem 5 °C. Pokud byste začali s údržbou trávníku dříve, spíše ho uspíte na věky, než že byste ho povzbudili do další sezony.

Tráva po zimě

1.

Úplně prvním krokem by mělo být vyčištění trávníku od všech větších nečistot, které jsme na podzim zanedbali, ale i od těch, které se v trávníku usadili přes zimu. Dejte si zejména záležet na důkladném zbavení větších větví apod.

HRG466

2.

Následovat by mělo řádné provzdušnění neboli vertikutace. Ta se provádí pomocí vertikutátorů. 
Z naší nabídky můžete využít lehký minirotavátor pod označením HONDA FG201, který je opatřen vertikutátorem. Díky němu proříznete travní drn, dojde k přerušení hustého kořenového systému a do vzniklých „drážek“ pak lépe pronikne slunce, voda i hnojivo. Trávník se nadechne.
Následně můžete na minirotavátor nasadit vyčesávač trávníků – travní separátor mechu. Ten jednoduše vyčeše na povrch trávníku všechnu odumřelou trávu, zbytky plstnatého mechu i organickou hmotu po vertikutaci. 
Poté už stačí vše „vyluxovat“ pomocí sekačky se sběrným košem. 
Sáhnout můžete i po klasických železných hrábích, ale připravte si i svaly
a vyhraďte si místo v kalendáři. 

ochir-erdene-oyunmedeg-LmyPLbbUWhA-unsplash

3.

Pokud se v trávníku objeví prázdná místa, můžete vyset trávu novou. Plochy zasypte zeminou, ke které můžete přimíchat i kompost a následně osejte travním semenem. Nezapomeňte trávník poté zalévat. Prvních pár týdnů je pro jeho „uchycení se“ naprosto zásadních.

jake-givens-ocwmWiNAWGs-unsplash

4.

Jakmile budete mít trávník dobře provzdušněn a na holých místech dosetou trávu, můžete ho pohnojit. Získá tak sílu a zároveň bude odolnější vůči mechům a plevelu. Hnojit byste neměli do úplně suchého trávníku, abyste předešli jeho spálení a rovněž nepoužívejte hnojivo při přímém slunečním záření. Dejte si záležet na jeho rovnoměrném rozložení a trávník po pohnojení zalijte.

Jako nejpřirozenější hnojivo působí mulčování trávy. S tím ale vyčkejte až na začátek června. První vzrostlá tráva po zimě se jako mulč nedoporučuje. Bývá jí mnoho, rozkládá se tím pádem velmi pomalu a spíš by začala zahnívat. 

K mulčování můžete využít některou sekačku, která má přímo integrovaný mulčovací systém nebo si můžete mulčovací sadu dokoupit.

Zdá se to jako věda, ale jde o pár kroků, které vašemu trávníku dodají potřebné světlo, vláhu a také řádnou vzpruhu do života. Odměnou vám pak bude hustý a krásně zelený trávník, který bude chloubou vaší zahrady.

První sekání trávy? 8 cm!

Nelze s přesností říct, který den v kalendáři je nejlepší pro první sekání trávy. Záleží na délce zimy, podnebí, nadmořské výšce, vlhkosti a dalších vlivech. S jistotou ale můžeme říct, že sekačku můžete nastartovat, pokud je délka travního stébla minimálně 8 cm

Servis sekačky a její případný výběr

Pokud jste tak neučinili hned po skončení sezony, sekačku určitě seřiďte a řádně nabruste nože. Pokud si sami nevíte rady, využijte některý z našich autorizovaných servisů HONDA.

Jestliže vhodnou sekačku teprve hledáte, vždy vybírejte dle velikosti a typu terénu na vaší zahradě. Neřiďte se pouze dle ceny, ale zvažte i optimální spojení motoru a podvozku. Rovněž neopomíjejte spolehlivost samotné značky, a hlavně zkušenosti lidí okolo vás. 

HRG466_SK

HRG 466 SK

Sekačka s nejsilnějším motorem v daném objemové kategorii, odolným podvozkem, dvěma sekacími noži a integrovaným klapkovým mulčovacím systémem patří k tomu nejlepšímu na trhu.

Je vybavena vlastním, jednorychlostním pojezdem s možností pojezd vypnout či zapnout. Díky skvělému poměru ceny, výkonu a stupni vybavení se stala nejoblíbenějším modelem v nabídce.

Vlastním pojezdem a výkonem je určena na spolehlivou údržbu profesionální úrovně jak rovných, tak i svažitých travnatých ploch o rozloze do 1000 m².

HRX476HY location 21

HRX 476 HY

Luxusní motorová sekačka Honda HRX 476 HY vybavena:
dvěma sekacími noži
zabudovaným mulčovacím systémem
hydrostatickou převodovkou s plynulou změnou rychlosti pojezdu
Roto-stopem
centrálním nastavením výšky sečení
silným motorem
odolným podvozkem a snadným ovládáním.

Svou velikostí a výkonem odpovídá spolehlivé údržbě travnatých ploch o rozloze 1000 - 1500 m².

Kam sekačka nemůže, nastrčí krovinořez

Každý, kdo pravidelně seká trávu ví, že se se sekačkou prostě nedá dostat úplně všude. Občas bojujeme s terénem, někdy s ploty, stromy či keři a někdy prostě jen s příliš přerostlou trávou. V takovém případě sáhněte po křovinořezu. Ten využijete na zahradě po celý rok.

UMK435L

UMK 435

Silný křovinořez s obloukovou ovládací rukojetí určený pro práce pomocí struny v nepřístupných nebo stísněných místech ve velmi náročných podmínkách provozu.

Díky své obratnosti a kompaktnosti ideální stroj pro používání nástavců jako jsou např. nůžky na živý plot, prořezávací řetězová pila.

Práce s vodou pomocí vodních čerpadel

Spojení „vodní čerpadlo“ bývá v souvislosti s prací na zahradě skloňováno poměrně často. Není divu. Voda se stává vzácností, a proto je dobré, aby ani kapka nepřišla nazmar. 

Water+Pump+range+PFS+0139

Buď potřebujeme...

...vodu dostat tam, kde nám bude sloužit, což bývá obvykle někde vysoko a daleko, nebo ji naopak potřebujeme odstranit z místa, kde ji mít prostě nechceme. Typicky může jít o přečerpání vody ze studní, jezírek nebo o „vytažení“ vody a její následné využití k zalévání zahrady.

10 otázek, na které byste měli znát odpověď, než si půjdete koupit vodní čerpadlo

  1. Jaké množství vody potřebujete přečerpat a za jak dlouho?
  2. Z jaké hloubky budete vodu čerpat?
  3. Jaký je výškový rozdíl od čerpadla k místu, kam je nutné vodu dopravit?
  4. Jaká bude délka hadice a její průměr?
  5. Bude čerpaná voda čistá nebo jsou v ní obsaženy i pevné částice, kaly nebo sutiny?
  6. Kolik by mělo podle vás nejvíce vážit?
  7. Jak často ho budete přenášet?
  8. Jaká bude teplota čerpané vody?
  9. Jaká bude nadmořská výška provozního čerpadla?
  10. Budete k čerpadlu potřebovat nějaké příslušenství, hadice, hadicové spojky, šroubení apod.?

Pokud hledáte užitečné rady a tipy, jak si vybrat jakýkoli druh čerpadla, přečtěte si náš článek na téma „Jak vybrat čerpadlo Honda.“ Dozvíte se v něm o historii čerpání vody, jak se zorientovat v nabídce nebo kde se dají i nedají čerpadla HONDA použít.

Produkty

Honda Power Equipment

Motorové stroje Honda se do České republiky začaly oficiálně dovážet v roce 1992. První smlouva o zastoupení byla mezi firmou BG Technik a Honda Motor Co.,Ltd. podepsána 26. 12. 1992. Od té doby je vybudováno kompletní zastoupení Honda Power Equipment (Honda - motorové stroje) včetně dovozních a obchodních služeb prostřednictvím široké dealerské sítě, technickým zázemím s poradenskou a podpůrnou servisní činností. Unikátní systém zásobování náhradními díly umožňuje v případě nutnosti opravit i stroj starý třeba i 20 let.

Vaše důvěra je pro nás zavazující a uděláme vše pro to, aby Honda byla pro Vás nikoliv "starostí", ale zábavou.

Honda Power Equipment BG Technik Vari EGO
Selvo Altendorf OAV Vitap
Honda Auta Honda Moto Global Honda