Servis zahradních strojů řešíme většinou až ve chvíli, kdy se vyskytne nějaký konkrétní problém. Přitom pravidelným servisem můžeme nejen předejít zbytečným poruchám, ale rovněž prodloužit stroji jeho životnost.
Auta dáváme de servisu na pravidelnou prohlídku celkem poctivě a většina z nás to bere jako naprostou samozřejmost. Když se zamyslíte, proč to tak děláme a co nás k tomu vede, odpověď je v 99 % případů všude stejná. Spolehlivost, výdrž, jistota, prodloužení životnosti, menší poruchovost a u některých pak i dobrý pocit.
Proč tomu tak není i v případě zahradních strojů? Mají motory, mají brzdy, slouží nám a usnadňují práci. Navíc pravidelný servis zahradního stroje není ani zdaleka tak finančně nákladný jako servis vozu nebo motocyklu.
K čemu je pravidelný servis zahradních strojů?
Na jednoduchou otázku je jednoduchá odpověď? Vydrží vám mnohem déle a ušetříte finance. Do pravidelně servisovaného stroje nebudete muset pravděpodobně investovat v budoucnu tolik, jako do stroje, který servis viděl naposled, když opouštěl výrobní halu.
Jak zahradní stroje „nastartovat“ před začínající sezonou?
Zásadní je nejen kontrola před samotnou sezonou, ale rovněž jejich správné uložení k zimnímu spánku. Na toto téma už u nás na webu najdete podrobný článek. Je věnován sekačkám a pro jeho přečtení stačí kliknout ZDE. To je v zásadě jeden z nejdůležitějších kroků. Když ho nepodceníte, tak samotné „oživení“ stroje přímo před sezonou bude znamenat dolití kapalin a nastartování.
Jak je uvedeno ve zmiňovaném článku, je potřeba se zaměřit na:
- Vyčištění strojů od zbytků trávy a prachu
- Údržbu motoru
- Údržbu žacího nože (v případě sekačky)
- Údržbu pohyblivých částí strojů
- Údržbu palivové soustavy a ošetření paliva
V neposlední řadě myslete i na výběr správného místa k uložení.
Většinu uvedených kroků zvládnete i svépomocí. Pokud se na to necítíte, můžete dát svůj stroj do autorizovaného a proškoleného servisu, kde se vám o něj řádně postarají.
Jejich seznam najdete na našem webu v sekci „prodejní síť a servis“.