Registrace stroje
Košík je prázdný
Aktuality

Proč je slabší motor v sekačkách často lepší než silnější

Setkáváme se s tím každý den, a to nejen v oblasti zahradních sekaček. Větší síla musí být zákonitě lepší. Ne vždy tomu ale tak skutečně je. Zjistěte, proč je silnější motor v zahradních sekačkách někdy mnohem více na škodu a proč i méně, je někdy více.

Motor ve vztahu ke konkrétnímu stroji

Motor musí být v průběhu pracovního cyklu rovnoměrně zatěžován. Bude se tak správně ohřívat, optimálně spalovat palivovou směs a nebude docházet k ředění motorového oleje nespáleným benzínem. 
Pokud je například v menší zahradní sekačce umístěn zbytečně velký motor, není jednoznačně optimálně zatěžován. 

Co takový motor čeká?

Pravděpodobně to začne nejprve nedokonalým spalováním paliva, následně se dostaví vyšší spotřeba motorového oleje a motor začne vytvářet vysoké množství sazí a emisních spalin. Když pomineme vytváření vysokého množství skleníkových plynů, bude to mít zejména negativní dopady na životnost samotného motoru.

Saze a další částečky z nedokonale spáleného paliva a oleje, zanesou významně výfukový systém. Z dlouhodobého hlediska to ovlivní startování a výkon motoru.

Nesmíme opomenout i vyšší míru spotřeby paliva ve srovnání s optimálně výkonným motorem pro daný záběr sekačky. A zbytečně vysoké provozní náklady jsou na světě, ani se nenadějete.

HRX476HY location 21

JAK JE TO S VLIVEM NA CELÝ STROJ

Každá zahradní sekačka má nějakou hmotnost, záběr sečení, žací nůž, řemen a vypočítáno, jak velký koš na trávu může mít, aby ho zvládla „unést“ i po plném naplněné nasekanou trávou. Jinak řečeno, je nějak konstruována. Ruku v ruce s tím je ke kvalitním zahradním strojům navrhován i optimální motor.

Pokud je v menší sekačce namontován příliš velký a silný motor, bude to mít rozhodně negativní vliv i na podvozek a celý zbytek stroje

Kroutící moment bude větší, než na jaký je sekačka stavěna a postupně začnou odcházet její jednotlivé části. Časem vám odejde převodovka, následně i řemen a neméně namáhané budou i unašeče, které se dříve či později rovněž poškodí. 

Budete tak v servisu pečení vaření a náklady na jednotlivé opravy značně navýší pořizovací hodnotu sekačky

Cena až na prvním místě?

Často se lidé při koupi zahradního stroje rozhodují podle ceny. Na jednu stranu je to naprosto logické, ale ne vždy opodstatněné. Svá pro to má určitě ve spojitosti s finančními možnostmi a také s tím, jak často a intenzivně hodláte daný stroj používat. 
Zásadně špatně je ale koukat na cenu celého stroje v poměru síly motoru. Typickým příkladem je následující situace: 

Zákazník vybírá zahradní sekačku a porovnává vedle sebe dva modely. První má sladší motor a stojí pouze o pár korun méně než druhý model, který má motor silnější. Zákazník si jednoznačně bere druhý model, protože za téměř podobnou cenu získá mnohem větší sílu.

Jak už jste si ale přečetli v předchozích odstavcích, toto rozhodnutí nemusí být vždy tím nejsprávnějším. Pokud byste do klasického rodinného auta umístili motor z vozu, který je optimalizován pro rallye a zbytek konstrukce a dílů tomu nijak neuzpůsobili, pravděpodobně by auto a všechny jeho části měly pramalou šanci na dlouhou životnost. U zahradních strojů to není jiné.

50976_HRG466_Lifestyle_002_ORIGINAL

POZOR ALE I NA OPAČNÝ PROBLÉM

Výkon slabého motoru ve velké sekačce nebude rovněž ideálním řešením. Takový motor bude neustále přetěžován a jeho životnost bude pravděpodobně velmi krátká. 

Často na tento problém narazíte, když je v zájmu co nejnižší ceny stroje, použit slabý, a tedy i mnohem levnější, motor

Sekačka s příliš slabým motorem bude špatně sekat, nebude řádně sbírat trávu a pravděpodobně nebude správně fungovat ani její pojezd.

Jaký je tedy závěr?

Zbytečně výkonný motor není vždy tou nejlepší volbou. A ano, méně je někdy opravdu mnohem více.
Ve většině případů stačí jen o stupeň menší motor k tomu, aby vaše sekačka fungovala optimálně, zvládla motor dobře zatížit a vydržela vám tak déle bez jakékoli poruchovosti. A to, co zvládne, bude naprosto totožné s tím, co by dokázala i v případě silnějšího motoru pod kapotou.

Sekačku vybírejte nejen podle ceny, ale dle dalších kritérií. Zaměřte se nejen na cenu jako takovou, ale myslete i na optimální spojení motoru a podvozku. Dále neopomíjejte spolehlivost vybrané značky a zkušenosti lidí okolo vás. 

Někdy je i větší počáteční investice pomyslně bolavá, ale v dlouhodobém časovém horizontu se vám vynaložené finance vrátí. Ušetříte na neustálém opravování, dokupování rozbitých dílů nebo dokonce nové sekačky.

Pokud si nejste výběrem stroje jisti, vždy je dobré se obrátit na odborníka, který vám v této problematice dokáže spolehlivě a dobře poradit
Na našem webu najdete seznam proškolených a autorizovaných dealerů, kteří vám nabídnou takový stroj, který plně uspokojí vaše potřeby v péči o zahradu a při správném zacházení ho budou dědit vaše děti.

Produkty

Honda Power Equipment

Motorové stroje Honda se do České republiky začaly oficiálně dovážet v roce 1992. První smlouva o zastoupení byla mezi firmou BG Technik a Honda Motor Co.,Ltd. podepsána 26. 12. 1992. Od té doby je vybudováno kompletní zastoupení Honda Power Equipment (Honda - motorové stroje) včetně dovozních a obchodních služeb prostřednictvím široké dealerské sítě, technickým zázemím s poradenskou a podpůrnou servisní činností. Unikátní systém zásobování náhradními díly umožňuje v případě nutnosti opravit i stroj starý třeba i 20 let.

Vaše důvěra je pro nás zavazující a uděláme vše pro to, aby Honda byla pro Vás nikoliv "starostí", ale zábavou.

Honda Power Equipment BG Technik Vari EGO
Selvo Altendorf OAV Vitap
Honda Auta Honda Moto Global Honda