Registrace stroje
Košík je prázdný
Poradna

Jak vybrat čerpadlo Honda?

Všude tam kde je nutné přečerpat, odčerpat, načerpat vodu nebo některé kapalné chemikálie a není k dispozici vhodná elektrická přípojka pro napájení elektrického čerpadla. To znamená v komerční i průmyslové oblasti a i v těžkých pracovních podmínkách, půjčovnách strojů, staveništích, podpůrných a nouzových rozvodech vody a vodovodních systémech, v oblasti vinařství, lihovarnictví, potravinářství, farmaceutickém a chemickém průmyslu, zemědělství, zavlažování (i z nádrží). Dále potom v systémech na úpravu vody, u záchranných složek, hasičů při likvidaci následků povodní a v domácnostech u různých fontán, bazénů, protiproudů, aquaparcích, přístavištích, přístavních molech, lodích apod.

Malá sonda do historie čerpání vodySTUDÁNKA

Od nepaměti lidstvo řešilo dopravu vody. Začalo se s lesními studánkami, kam se zpočátku chodívalo pro vodu s vědrem, posléze se od studánky budovala různá koryta, kterými se přiváděla voda blíže k obydlí.

Studánky ale nebyly všude a lidé vodu k životu potřebovali. Začaly se kopat a budovat studny.VAHADLOVÁ STUDNA

Ze studny se voda vynášela nejdříve vědrem na vahadle, později se vědro do studny spouštělo na provaze a vytahovalo se s vodou pomocí kliky a rumpálu. Do obydlí se potom voda nosila po vědrech.RUMPÁLOVÁ STUDNA

RUČNÍ PUMPA

Lidstvo samo je ovšem velmi vynalézavé a netrvalo dlouho a voda z obecní studny se začala čerpat pomocí ruční pumpy, kde již bylo poprvé využíváno základních fyzikálních vlastností kapalin, tlaku atd. Obrazně řečeno voda se ze studny vysála pomocí podtlaku v sacím potrubí, spuštěného do studny. Jednalo se svým způsobem o první pístové čerpadlo.

Ale pojďme se popořádku seznámit s čerpací technikou současnosti.

Pro transport kapalin či jiných „tekutých“ látek se využívá zařízení, kterým se říká „ČERPADLA“ nebo lidověji „PUMPY“.
Čerpadla se rozdělují do různých kategorií v závislosti na:

 • způsobu pohonu, jako je pohon ruční větrný, vodní, zvířecí, elektropohon,  spalovací motor (všechna čerpadla HONDA) a další …
 • typu přepravované látky, např. vodní, kalová, chemická, potravinářská, na  pohonné hmoty, na beton, sypké materiály a další …
 • konstrukci, např. zubová, lopatková, pístová, odstředivá (všechna čerpadla HONDA), membránová, vřetenová, mamutková, proudová a další …

Jak se zorientovat v nabídce čerpadel HONDA?

Odstředivá čerpadla HONDA jsou víceúčelová čerpadla, vhodná pro různá využití a způsoby nasazení např. v zemědělství, stavebnictví, likvidace povodní, zavlažování, hašení požárů a všeobecné domácí využití. Honda má ve své nabídce dokonce čerpadlo na přečerpávání slané vody či jiných druhů chemických látek.

Odstředivá čerpadla HONDA jsou konstrukčně velmi robustní a odolná, se snadným startem, rychlým nasátím a snadnou údržbou. Díky dlouholetým zkušenostem si čerpadla HONDA vybudovala pevnou pozici na trhu a jsou oblíbena zejména díky své spolehlivosti a dlouhé životnosti hlavně u profesionálů, v půjčovnách, u záchranných složek a ve stavebnictví, lesnictví zemědělství a zahradnictví.

Typ čerpadla                                  Modelové označení Honda1669-standardni

 • Standardní vodní                            WB, WX....
 • Chemické (víceúčelové)                   WMP....
 • Vysokotlaké vodní                           WH, QP....
 • Kalové                                           WT....

Proč HONDA zvolila konstrukci odstředivého čerpadla?

1672-lwt30xk3as1Poměrně jednoduchá konstrukce čerpadla znamená nízkou pořizovací cenu. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost umožňují snadný transport a nenáročnost na skladovací místo. Velký a stabilní průtok, řádově v objemu od 140 litrů za minutu až po téměř 2000 litrů za minutu, odpovídající rychlosti a výkonu pohonu. To znamená snadnou regulaci průtoku kapaliny pomocí plynové páky na motoru. Konstrukce čerpadla je zcela nenáročná na údržbu a disponuje dlouhou životností. Odstředivé čerpadlo Honda je schopno čerpat i silně znečištěnou, kalnou a bahnitou vodu a díky provedení Vortex umožňuje čerpat i kapaliny obsahující i větší pevné kousky. Naopak v provedení vysokotlakém je čerpadlo lépe utěsněno a je schopno kapalinu dopravit až do výšky 50 m v případě jednostupňovém. V nabídce jsou i odstředivá čerpadla dvoustupňová, která jsou schopna poskytnout pracovní tlak až 9 barů, což znamená výtlak do 90ti metrů. Všechna čerpadla Honda jsou odolná proti teplotám kapaliny do +100°C.

Kde všude se čerpadlo Honda použít?

Všude tam kde je nutné přečerpat, odčerpat, načerpat vodu nebo některé kapalné chemikálie a není k dispozici vhodná elektrická přípojka pro napájení elektrického čerpadla. To znamená v komerční i průmyslové oblasti a i v těžkých pracovních podmínkách, půjčovnách strojů, staveništích, podpůrných a nouzových rozvodech vody a vodovodních systémech, v oblasti vinařství, lihovarnictví, potravinářství, farmaceutickém a chemickém průmyslu, zemědělství, zavlažování (i z nádrží). Dále potom v systémech na úpravu vody, u záchranných složek, hasičů při likvidaci následků povodní a v domácnostech u různých fontán, bazénů, protiproudů, aquaparcích, přístavištích, přístavních molech, lodích apod.

Kde všude se nedá čerpadlo Honda použít?

Všude tam kde je potřebný start / stop režim. Tzn. velmi časté startování a vypínání čerpadla, např. plnící a dávkovací systémy. Odstředivá čerpadla Honda nejsou vhodná pro čerpání sypkých nebo pastovitých materiálů s příliš vysokou viskozitou a abrazivních materiálů jako jsou např. různá brusiva. Díky fyzikálním zákonům jsou čerpadla Honda vhodná pro nízko či střednětlaké aplikace. Nejsou samonasávací a před použitím je nutné čerpadlo zavodnit.

Proč je nutné před použitím čerpadlo zalít?

Běžná odstředivá čerpadla mají z principu své funkce jen slabý sací efekt a proto je nutné je provozovat již zavodněné, včetně sacího potrubí (tj. již plně zaplavené vodou, včetně celého přívodního potrubí). Na základě fyzikálních zákonů lze odstředivým čerpadlem čerpat vodu pouze do hodnoty sací výšky maximálně 8 m (včetně ztrát v ležaté části sacího potrubí). Na druhou stranu tato provedení nesmí být provozována tzv. naprázdno, protože spuštění bez vody (bez zavodnění, zcela nasucho) způsobí prakticky okamžitě rozsáhlé poškození (zničení ucpávky, deformaci oběžných kol atd.).

10 věcí, které je nutné si rozmyslet před nákupem čerpadla.

 1. Kolik litrů vody požaduje přečerpat za minutu nebo jaké množství vody potřebujete přečerpat a za jak dlouho?
 2. Z jaké hloubky bude kapalina čerpána?
 3. Jaký je výškový rozdíl od čerpadla k místu, kam je nutné vodu dopravit? Do jaké výšky bude vodu čerpat?
 4. Jaká bude délka hadice a průměr?
 5. Je čerpaná voda čistá nebo jsou v ní obsaženy pevné částice, kaly nebo sutiny?
 6. Jaké máte představy o transportu a manipulaci? Přenášet čerpadlo bude jeden člověk nebo více?
 7. Jak často?
 8. Bude čerpadlo čerpat vodu čistou, znečištěnou nebo slanou? Jaká je teplota čerpané vody?
 9. Jaká je nadmořská výška provozování čerpadla?
 10. Bude potřeba k čerpadlu zajistit nějaké příslušenství, hadice, hadicové spojky, šroubení apod.?

Praktické rady. Otázky a odpovědi.

 • Je možné zvýšit průtok čerpadla zvýšením otáček motoru?
   Průtok odstředivého čerpadla je přímo úměrný otáčkám motoru. Průtok čerpadla proto může být zvýšen zvýšením otáček motoru. Nicméně zvýšení otáček motoru lze provést pouze v mezích povolených výrobcem na konkrétní typ motoru. Pokud nebudou respektovány povolené limity, hrozí přetížení motoru, které může způsobit snížení životnosti motoru nebo dokonce vážné poškození.
 • Jaká je všeobecně doporučená celkový výška pro čerpadlo?
  Sací výška
  Z praktických důvodů je doporučena sací výška kolem 5 m. Pokud nelze měnit celkovou výšku, velikost průtoku může být zvýšena snížením sací výšky. (Automaticky pak dochází k navýšení výtlačné výšky)
  Výtlačná výška
  Z praktických důvodů je doporučována výtlačná výška do 5 m.
  Celková výška
  Nejvyšší účinnost čerpadla lze dosáhnout, pokud celková výška nepřesáhne 10 m.
 • Je možné výtlačnou výšku zvýšit zvýšením otáček motoru?
  Výška výtlaku odstředivého čerpadla je přímo úměrná „čtverci“ otáček motoru. Tzn. pokud bych potřeboval výšku výtlaku zvětšit 2x, musím zvýšit otáčky motoru 4x. Nicméně zvýšení otáček motoru lze provést pouze v mezích povolených výrobcem na konkrétní typ motoru. Pokud nebudou respektovány povolené limity, hrozí přetížení motoru, které může způsobit snížení životnosti motoru nebo dokonce vážné poškození.

Služby a technické poradenství

V případě nutnosti jsou naši autorizovaní prodejci připraveni Vám poradit a pomoci Vám s výběrem toho optimálního řešení při výběru motorového čepadla Honda.

Produkty

Honda Power Equipment

Motorové stroje Honda se do České republiky začaly oficiálně dovážet v roce 1992. První smlouva o zastoupení byla mezi firmou BG Technik a Honda Motor Co.,Ltd. podepsána 26. 12. 1992. Od té doby je vybudováno kompletní zastoupení Honda Power Equipment (Honda - motorové stroje) včetně dovozních a obchodních služeb prostřednictvím široké dealerské sítě, technickým zázemím s poradenskou a podpůrnou servisní činností. Unikátní systém zásobování náhradními díly umožňuje v případě nutnosti opravit i stroj starý třeba i 20 let.

Vaše důvěra je pro nás zavazující a uděláme vše pro to, aby Honda byla pro Vás nikoliv "starostí", ale zábavou.

Honda Power Equipment BG Technik Vari EGO
Selvo Altendorf OAV Vitap
Honda Auta Honda Moto Global Honda